ارزش تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت

ارزش: تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت امامت شیعه

گت بلاگز آذربایجان غربی ممنوعیت چرای دام در مراتع آذربایجان غربی تا آخر خرداد ماه

چرای دام ها در چراگاه های منابع طبیعی و مراتع استان تا آخر فصل بهار امسال ممنوع شده است و با متخلفان در این خصوص برخورد می شود.

ممنوعیت چرای دام در مراتع آذربایجان غربی تا آخر خرداد ماه

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛ مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با بیان این مطلب افزود: این ممنوعیت تا آخرهای خردادماه ادامه دارد و در این مدت از انجام هرگونه تعلیف دام در چراگاه های استان جلوگیری می شود.

رحمان وهاب زاده اضافه کرد: دامداران و بهره برداران عرصه های منابع طبیعی از کوچ سریع هنگام به مراتع ییلاقی پیش از آمادگی مراتع و پیش از موعد مقرر در پروانه های مرتع داری خودداری کنند تا زمینه رشد مناسب مراتع فراهم شود.

وی اظهار کرد: مدیریت صحیح آیا همراه با عملیات اصلاح و احیا می تواند نقش اساسی در جهت بهره برداری پایدار و حفظ آب و خاک داشته باشد و در این راستا همراهی بهره برداران و صاحبان دام بسیار موثر و اساسی است.

ممنوعیت چرای دام در مراتع آذربایجان غربی تا آخر خرداد ماه

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: دام زیاد، چرای مفرط و غیراصولی از قبیل چرای زودرس بهاری و رعایت نکردن ظرفیت و وقت ورود دام به مرتع به خاص در خشکسالی ها مهمترین عامل تخریب مراتع به شمار می رود.

آذربایجان غربی بیش از 2 میلیون و 550 هزار هکتار مرتع دارد که در بسیاری موارد، با چرای زودرس بهاری پوشش گیاهی بخش قابل توجهی از آنها از بین می رود.

در سال های اخیر با چرای بیش از حد دام و عدم توجه بهره برداران و سوء استفاده سودجویان، بخش زیادی از مراتع خوب استان به مراتع فقیر تبدیل شده است است.

در حال حاضر طبق نظر کارشناسان تعداد دام های موجود در استان دست کم 2 برابر ظرفیت مراتع است که این امر ضرورت توجه بیش از پیش به حفظ و نگهداری مراتع را می رساند.

چرای دام ها در چراگاه های منابع طبیعی و مراتع استان تا آخر فصل بهار امسال ممنوع شده است و با متخلفان در این خصوص برخورد می شود.

انتهای پیام/ح

واژه های کلیدی: طبیعی | منابع | آذربایجان | مراتع | چرای دام | منابع طبیعی | آذربایجان غربی | ارومیه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog