ارزش تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت

ارزش: تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت امامت شیعه

گت بلاگز اخبار اجتماعی پیامد ممنوعیت انتقال تابعیت از مادر به فرزند , تولد «ناشهروندان» بی شناسنامه

یک فعال حقوق زنان با اشاره به لزوم برطرف موانع قانونی انتقال تابعیت مادر به فرزند در کشور گفت: با موانع قانونی که درحال حاضر وجود دارد اجازه می دهیم بخشی از ساک

پیامد ممنوعیت انتقال تابعیت از مادر به فرزند , تولد «ناشهروندان» بی شناسنامه

تولد «ناشهروندان» بی شناسنامه؛ پیامد ممنوعیت انتقال تابعیت از مادر به فرزند

عبارات مهم : ایران

یک فعال حقوق زنان با اشاره به لزوم برطرف موانع قانونی انتقال تابعیت مادر به فرزند در کشور گفت: با موانع قانونی که درحال حاضر وجود دارد اجازه می دهیم بخشی از ساکنان کشور که متولد سرزمین مادریشان هستند، با ما همزبانند و فرهنگ و شیوه زندگی ایرانی دارند، تبدیل به «ناشهروند» شوند. آنها از کلیه حقوق انسانی محروم می شوند. به این ترتیب آنها هیچ حقی به این سرزمین ندارند و در نهایت از حق تحصیل، هویت، اشتغال و مالکیت نیز محروم می شوند.

مرضیه محبی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه اغلب ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی به علت مقررات مشکل که در این زمینه وجود دارد، ثبت نمی شود افزود: در حال حاضر زیاد زنانی که با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند، زنان و دختران کم سن و سالی هستند که به علت شرایط سخت اقتصادی و یا خانوادگی، با اتباع خارجی که ممکن است فاقد اوراق شناسایی باشند تن به ازدواج می دهند، به این ترتیب معمولا ازدواجشان نیز ثبت نمی شود. کودکان حاصل از این ازدواج حاملان مناسبی جهت انواع آسیب های اجتماعی نظیر قاچاق انسان، بهره کشی، استثمار و سوء استفاده های جنسی هستند، لیکن آنها مدرک هویتی ندارند و به آسانی در معرض هر آسیب و ستمی قرار می گیرند.

پیامد ممنوعیت انتقال تابعیت از مادر به فرزند , تولد «ناشهروندان» بی شناسنامه

این فعال حقوق زنان با اشاره به قوانین مدنی کشور عزیزمان ایران که انتقال تابعیت را تنها بر اساس نسب خونی و از طریق پدر امکان پذیر می داند اضافه کرد: بر اساس این قانون مادر نقشی در انتقال تابعیت به فرزند ندارد. از سوی دیگر بر اساس همین ماده قانونی محل تولد نیز نمی تواند در انتقال تابعیت موثر باشد یعنی فرزندی که در کشور عزیزمان ایران و از مادری ایرانی به دنیا آمده باشد ایرانی محسوب نمی شود. قانون مدنی کشور مصوب سال 1307 است و در نتیجه به طور سنتی در کشور اعمال می شود.

وی با بیان اینکه ماده 976 قانون مدنی طفل متولد شده است از پدر ایرانی را، صرف نظر از اینکه در کجا به دنیا آمده است ایرانی می داند اظهار کرد: همچنین در این ماده آمده است فرزندی که از پدر یا مادر غیر ایرانی در کشور عزیزمان ایران متولد شود در صورتی که بعد از رسیدن به سن 18 سال، یک سال در کشور عزیزمان ایران بماند می تواند تابعیت ایرانی داشته و دریافت کند.

یک فعال حقوق زنان با اشاره به لزوم برطرف موانع قانونی انتقال تابعیت مادر به فرزند در کشور گفت: با موانع قانونی که درحال حاضر وجود دارد اجازه می دهیم بخشی از ساک

اما این قانون سال ها اجرا نمی شد تا اینکه سال 1385 مجلس شورای اسلامی دست به تعیین وظیفه این قانون زد و با افزودن محدودیت هایی آن را مورد بازبینی قرار داد. جهت مثال ضرورت ثبت شرعی و رسمی ازدواج، همچنین در نظر گرفتن محدودیت زمانی جهت شمول کودکانی که حداکثر یک سال بعد از تصویب این قانون یعنی تا سال 86 متولد می شوند، از جمله این تغییرات و بازبینی ها هستند.

مدیرعامل کانون زنان حقوقدان سورا با انتقاد از اینکه کودکی که در ایران، از مادری ایرانی و پدری خارجی متولد می شود، هیچ هویتی ندارد و شهروند هیچ کشوری محسوب نمی شود تصریح کرد: علاوه بر ای،ن بر اساس مقررات مورد نیاز است تا طفل متولد شده است از مادر ایرانی که بعد از 18 سال زندگی در کشور عزیزمان ایران از پدر «رد تابعیت» بگیرد. ولی این پرسش وجود دارد که این فرد چه طور و با کدام اوراق شناسایی می تواند از کشور خارج شود؟ همچنین در صورت خروج از کشور و رفتن به کشور متبوع پدر، چه طور درخواست صدور شناسنامه بدهد و سپس با بازگشت به کشور عزیزمان ایران و گذراندن یک سال دیگر در کشور درخواست تابعیت کشور عزیزمان ایران را داشته باشد؟ به نظر می رسد وقت آن است که تمام این قوانین اصلاح شوند.

وی در ادامه گفت: زیاد افراد فاقد شناسنامه ای که از مادران ایرانی متولد شده است اند در واقع تبعه کشور افغانستان هستند لیکن بیشترین مهاجران از مقصد افغانستان وارد کشورمان شده است اند. این درحالی است که این کشور سیاستی تحت عنوان قبول «ترک تابعیت» ندارد و به شدت نسبت به این قضیه مقاومت می کند. البته این سیاست هایی است که جهت مقابله با دو تابعیتی بودن افراد اتخاذ شده است هست. بنابراین این عملا ممکن نیست که طفلی که در کشور عزیزمان ایران به دنیا آمده و هیچ اوراق شناسایی ندارد بتواند ترک تابعیت از کشور پدری اش بگیرد.

پیامد ممنوعیت انتقال تابعیت از مادر به فرزند , تولد «ناشهروندان» بی شناسنامه

محبی در ادامه به طرح پیشنهاد نماینده شهر مشهد در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: طرحی تحت عنوان «اصلاح قوانین تابعیت» به مجلس ارائه شده است است که در صورت تصویب به زنان ایرانی کمک می کند تا جهت فرزندانشان شناسنامه بگیرند. قرار بود این طرح در یک کمیسیون یکسان در مجلس بررسی شود که تا هنوز مورد پیگیری قرار نگرفته؛ ولی در عین حال روند کار متوقف هم نشده هست.

وی با اشاره به دو سیاست تابعیت در دنیا یعنی انتقال تابعیت بر اساس «خون» و «خاک» اظهار کرد: انتقال تابعیت بر اساس تولد در خاک یک کشور سیاستی است که در زیاد کشورهای مهاجر پذیر دنبال می شود. ولی در زیاد کشورهایی که اصالت نژادی برایشان مهم است تابعیت از مادر یا پدر به فرزند انتقال یافته می شود. این درحالی است که کشور عزیزمان ایران از معدود کشورهایی است که در آن تابعیت تنها از پدر به فرزندان انتقال یافته می شود. امیدواریم که این سیاست سنتی هرچه سریعتر اصلاح شود.

یک فعال حقوق زنان با اشاره به لزوم برطرف موانع قانونی انتقال تابعیت مادر به فرزند در کشور گفت: با موانع قانونی که درحال حاضر وجود دارد اجازه می دهیم بخشی از ساک

این فعال حقوق زنان با تاکید بر اینکه مساله کودکان بدون تابعیت مساله ای است که بیش از آنکه مربوط به کشور عزیزمان ایران و قوانین ما باشد یک مساله بشری است ادامه داد: اگرچه براساس دستور مقام معظم رهبری در حال حاضر کودکان افغانستان می توانند در مدارس تحصیل کنند ولی باید توجه داشته باشید که صرف تحصیل بدون داشتن شناسنامه مشکلی از این کودکان حل نمی کند و در نهایت آنها در حاشیه شهرها سرگردان خواهند بود. به همین علت باید تلاش کرد تا طرحی که وارد مجلس شده است جهت آخر دادن به این ستم ها هرچی سریعتر تصویب شود و این حق را جهت زن ایرانی قائل شویم که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد.

واژه های کلیدی: ایران | قانون | متولد | انتقال | ایرانی | قانونی | شناسنامه | شناسنامه | از اینکه در

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog