ارزش تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت

ارزش: تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت امامت شیعه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ردپای سفته‌بازان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

استراحت یک‌روزه شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با زیاد کردن ۱۱۳ واحدی این نماگر در جریان معاملات روز سه‌شنبه، به آخر رسید. در معاملات روز گذشته شاخص کل

ردپای سفته‌بازان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

ردپای سفته بازان در بورس تهران

عبارات مهم : ایران

استراحت یک روزه شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با زیاد کردن ۱۱۳ واحدی این نماگر در جریان معاملات روز سه شنبه، به آخر رسید. در معاملات روز گذشته شاخص کل روند صعودی خود را مجددا در پیش گرفت و با رشد ۱۲/ ۰ درصدی از نیمه کانال ۹۵ هزار واحدی عبور کرد. با قرار گرفتن شاخص کل در سطح ۹۵ هزار و ۵۹۱ واحدی بازدهی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از ابتدای سال به حدود ۲۴ درصد رسید. در این میان شاهد کم کردن ارزش معاملات خرد سهام به محدوده کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان بودیم.

در حالی ارزش معاملات بورس طی ۷ روز اخیر در محدوده ای فراتر از ۲۲۰ میلیارد تومان قرار داشت که این متغیر روز گذشته با افت مواجه شد. در جریان معاملات روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام با افت ۲۰ درصدی نسبت به روز دوشنبه به ۱۷۳ میلیارد تومان رسید. دیروز سهامداران شاهد چرخش نقدینگی به سوی صنعت سیمان بودند. این بار تلاش شرکت های سیمانی جهت زیاد کردن قیمت سیمان بهانه اقبال سهامداران بود. روز دوشنبه نیز تحرکاتی در صنعت ماشین مشاهده شد. این چرخش نقدینگی در کنار تحرکات سهامداران در نمادهای کوچک، نشان از زیاد کردن فعالیت سفته بازان در بازار دارد.

همان طور که اشاره شد در روزهای اخیر شاهد ثبت ارزش معاملات خرد در محدوده های بالای ۲۰۰ میلیارد تومانی بودیم. این عنوان با رشد شاخص کل به واسطه رشد قیمت نمادهایی از قبیل فلزی – معدنی، پتروشیمی و پالایشی همراه شد. از آنجا که عوامل بنیادی متعددی از معاملات سهام این شرکت ها حمایت می کرد ( از جمله زیاد کردن قیمت در بازارهای جهانی و افزایش قیمت ارز)، دلایل اقبال سهامداران به این گروه ها عوامل بنیادی ارزیابی می شد. بسیاری از معامله گران با نگاه تحلیلی و با توجه به پتانسیل های بنیادی شرکت های مزبور به خرید و فروش سهام اقدام می کردند.

ردپای سفته‌بازان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

این امر باعث شده است بود تا روندی منطقی در بازار سهام حاکم شود. ولی این روند با توجه به رشدهای اخیر قیمت سهام گروه های مزبور و زیاد کردن نسبت ریسک به بازدهی، تا حدودی معامله گران را با در خریدهای خود مردد کرد.بر همین اساس این گروه که از رشد قیمت سهام خود مطمئن نبودند، تصمیم به رعایت احتیاط زیاد در خرید سهام گرفتند. از سوی دیگر ولی زیاد کردن ارزش معاملات مزبور، نقدینگی جدیدی را به بازار وارد کرده بود. این نقدینگی به دیگر صنایع و بعضا با رویکرد سفته بازی شیفت پیدا کرد. در چند روز اخیر شاهد انتقال سریع این نقدینگی در گروه های متفاوت بازار هستیم. این عنوان در جریان معاملات روز دوشنبه با اقبال به سمت گروه خودرویی قابل مشاهده بود. روز گذشته نیز روند مزبور به گروه سیمانی نقل مکان کرد.

مروری بر ماهیت سفته بازی

استراحت یک‌روزه شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با زیاد کردن ۱۱۳ واحدی این نماگر در جریان معاملات روز سه‌شنبه، به آخر رسید. در معاملات روز گذشته شاخص کل

معامله گران حرفه ای بازار و آن دسته از سهامدارانی که استراتژی های بلندمدت و بعضا میان مدتی را در خرید و فروش های خود اتخاذ می کنند، با دیدی کلی و بنیادی اقدام به معاملات می کنند. معامله گران مزبور در مدت قابل توجهی سهم را تحت نظر قرار می دهند و سپس اقدام به ورود آن هم با دید سرمایه گذاری بلند مدت می کنند.

در واقع این گروه در صورت وقوع یک اتفاق مهم یا خبر تاثیرگذار، اقدام به عوض کردن پرتفوی خود می کنند. این در حالی است که نظر بورس بازان کاملا مخالف نظر اول هست. در واقع این سرمایه گذاران زیاد جهت نوسان گیری و سفته بازی در بازه ای بسیار کوتاه مدت خرید و فروش می کنند. در چنین شرایطی تحلیل تکنیکال، آن هم در بازه های زمانی بسیار کوتاه مدت مورد استقبال قرار می گیرد. به عبارت دقیق تر سفته بازها افرادی هستند که بررسی چندانی از نوسانات سهام نداشته و تنها معیار آنها کسب سودهای اوج در کوتاه ترین وقت ممکن است.

این گروه بعضا به معاملات پرریسکی نیز اقدام می کنند و شاید وقت سرمایه گذاری آنها حتی به چند ساعت هم نرسد. استراتژی این گروه نیز به این صورت است که با ورود نقدینگی به گروه های مورد نظر، نوسان قیمتی را رقم زده، به سود مورد نظر دست یافته و از سهم خارج می شوند. در این میان سفته بازان زیاد به خرید سهام شرکت های کوچک تر میل به نشان می دهند. آیا که سرمایه گذاری در این شرکت ها به علت پتانسیل رشد و ارزش کمتر در مقایسه با سهام شرکت های بزرگ، گزینه مناسب تری جهت کسب سود خواهد بود.

ردپای سفته‌بازان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در واقع، در شرکت های کوچک که تعداد سهام اندکی دارند و حجم مبنای آنها پایین هست، راحت تر می توان عملیات سفته بازی انجام داد و با ایجاد نوسانات روزانه، کسب سود کرد. البته دیگر معیار گزینش سهم مناسب از سوی گروه، نگاه به روند تکنیکال شرکت هست. به این ترتیب که اقدام به سرمایه گذاری در نمادی دارند که در کف قیمتی خود بوده و سطوح جالب تری جهت سرمایه گذاری و به عبارت دقیق تر رشد قیمت دارند. از سوی دیگر تجربه نشان داده که حاکمیت روند سفته بازی در بازار سهام بعد از ورود نقدینگی تازه به بازار مشاهده می شود. البته این رفتارها در شرایط رونق بازار سرمایه شدت بیشتری یافته و می توان گفت که تنها مختص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیست و در تمامی بازارهای مالی دنیا قابل رصد هست.

این عنوان باعث می شود تا فعالیت گروه های کوچک دچار نوسانات هیجانی شود. به عبارت دیگر شاهد شکل گیری قیمت های حباب گونه ای جهت این سهم ها خواهیم بود. تجربه نشان داده که در این میان بعد از گذشت مدت وقت کوتاهی، این حباب تخلیه شده است و قیمت سهم ها افت شدیدی را تجربه کرده هست. در این میان، سهامداران تازه وارد و ناآگاه، قربانی های این رفتارهای سفته بازان قرار می گیرند و بعضا زیان های سنگینی را نیز مجبور می شوند.

استراحت یک‌روزه شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با زیاد کردن ۱۱۳ واحدی این نماگر در جریان معاملات روز سه‌شنبه، به آخر رسید. در معاملات روز گذشته شاخص کل

از تحلیل تکنیکال تا شایعات و اخبار

استارت ورود سفته بازان به بازار از یک شایعه یا حتی مناسبت خبری غیرقطعی خورده می شود. بررسی روند فعالیت این گروه طی دو روز اخیر نیز تاییدی بر این عنوان هست؛ در جریان معاملات روز دوشنبه شاهد چرخش توجه معامله گران به گروه خودرویی بودیم.

جدای از بحث های تکنیکال اخبار و شایعات دیگری نیز به عنوان انگیزه خرید این سهام عنوان شد. بحث معافیت مالیاتی زیاد کردن سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، زیاد کردن تعرفه واردات ماشین و همچنین تامین مالی ماشین از طریق فروش سهام دولت در شرکت های خودروساز از جمله بااهمیت ترین دلایل خرید سهام خودرویی بود. در گزارش روز دوشنبه روزنامه «دنیای اقتصاد» تحت عنوان «توقف بورس در قله ۹۵» به تفصیل به بررسی چرخش نقدینگی به سمت خودرویی ها پرداخته هست. روز گذشته این روند با اقبال به نمادهای سیمانی قابل مشاهده بود. در این میان بحث های تکنیکال نشان از سطوح جالب قیمتی در نمادهای این صنعت دارد.

ردپای سفته‌بازان در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

در این میان گمانه زنی هایی نیز راجع به همکاری یکسان شرکت های سیمانی در زمینه کم کردن مسابقه منفی و کوتاه کردن دست دلال ها به گوش می رسد تا شاید همان گونه که سال گذشته نیز این ائتلاف به زیاد کردن قیمت سیمان منجر شد، امسال نیز تغییراتی در روند قیمتی محصولات رخ دهد. البته باید اذعان داشت که این عنوان درصورت صحت باز هم در زمینه اجرایی با موانع زیادی روبه رو خواهد بود. روز گذشته تمام نمادهای سیمانی با نوسان مثبت در محدوده ۵ درصدی همراه شدند و بعضا شاهد تشکیل صف خرید نیز بودند. در این میان صف خرید سیمان پایتخت کشور عزیزمان ایران از مابقی نمادها زیاد بود و در میانه معاملات به حدود ۶ میلیون سهم نیز رسید. در مجموع گروه سیمانی بورس روز گذشته را با معامله حدود ۴۰ میلیون سهم به ارزش ۶/ ۴ میلیارد تومان سپری کرد.

ماشین همچنان در مسیر مثبت

رشد شاخص کل در جریان روز گذشته زیاد تحت تاثیر دو نماد پالایش نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران و کشور عزیزمان ایران ماشین رقم خورد. در کنار رشد شاخص کل بورس، شاخص هم وزن نیز با زیاد کردن ۷۱ واحدی (معادل ۴/ ۰درصدی) را به نمایش گذاشت. نمادهای خودرویی دیروز همچنان در روند صعودی حرکت کردند. زیاد کردن تقاضا از سوی معامله گران، رشد قیمتی را در این نمادها رقم زد. البته در ابتدای ساعات معاملاتی روز گذشته رشد نمادهای این گروه به مراتب سنگین تر بود، ولی در میانه معاملات از شدت آن کاسته شد.

در نهایت این نمادها با روندی متعادل همراه شدند. دراین راستا «خودرو» با تاثیر مثبت ۳۷ واحدی خود بر شاخص کل بورس معاملات پرحجمی را تجربه کرد. ارزش معاملات کشور عزیزمان ایران ماشین به حدود ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید. صنعت ماشین در مجموع روز گذشته مبادلات ۲۴ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. هر چند خودرویی ها دیروز نیز به عنوان یکی از صنایع برتر دیروز آشنا شدند، ولی ارزش معاملات این گروه در مقایسه با مبادلات روز دوشنبه با کم کردن همراه شد. ارزش معاملات این گروه در مبادلات روز دوشنبه معادل ۶۴ میلیارد تومان بود.

در حالی نمادهای پالایشی فعال در بازار سهام روندی کم رمق را در ابتدای معاملات دیروز تجربه کردند، که معاملات این گروه توام با بازگشایی نمادهای پالایش نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران و پالایش نفت تبریزبود. بر این اساس در جریان معاملات روز گذشته نماد «شتران» بعد از ارائه آینده نگری عملکرد ۶ ماهه و تعدیل مثبت ۴۴ درصدی سودآوری هر سهم و همچنین براق سازی از سوی مدیرعامل، با رشد قیمت ۸/ ۳ درصدی بازگشایی شد.

به این ترتیب همزمان با بازگشایی «شتران»، ارزش معاملات گروه پالایشی با رشد همراه شد و دیگر نمادهای این گروه نیز در مسیر صعودی قرار گرفتند. در ادامه ولی با شدت یافتن فشار فروش، شاهد توقف رشد این نمادها بودیم. ابهامات موجود و مدت وقت طولانی بازتاب عوامل بنیادی در عملکرد واقعی شرکت های پالایشی، عامل فشار مهمی بر قیمت سهام این گروه محسوب می شود که معامله گران را به شناسایی سود واداشته هست. در مجموع گروه پالایشی به عنوان برترین صنعت دیروز آشنا شد. ارزش معاملات سهام پالایشی ها به بیش از ۳۳ میلیارد تومان رسید.

معاملات ناهمگن گروه فلزی

دیروز نمادهای فلزی مسیر کم نوسانی را در پیش گرفتند. این کم نوسانی در نمادهای فولادی کاملا به چشم می خورد. البته در این گروه نیز معاملات ناهمگنی مشاهده می شود. در حالی بعضی نمادهای با اصلاح قیمتی مواجه شدند که در برابر بعضی دیگر رشد قیمت را تجربه کردند. در این میان شرکت ملی مس کشور عزیزمان ایران همچنین تاثیر ۳۰ واحدی بر افزایش شاخص بورس را برجای گذاشت. کالسیمین نیز دیگر نماد این گروه بود که با زیاد کردن قیمت سهم روبه رو شد. ضمن اینکه دادوستد ۶ میلیون سهم به ارزش ۸/ ۲ میلیارد تومان را به ثبت رساند. نمادهای معدنی نیز با نوسان مثبت اندکی همراه شدند. به طوری که دو نماد گل گهر و چادرملو در مجموع شاهد معامله ۱۸ میلیون سهم به ارزش ۱۰ میلیارد تومان بودند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog