ارزش تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت

ارزش: تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت امامت شیعه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هشتمین زن در راس هیات داوران کن

«کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار استرالیایی در حالی به عنوان مدیر هیئت داوران کن ۲۰۱۸ گزینش شده است که پیش از این ۷ سینماگر زن دیگر نیز وقت حضور در راس داوران ای

هشتمین زن در راس هیات داوران کن

هشتمین زن در راس هیات داوران کن

عبارات مهم : جایزه

«کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار استرالیایی در حالی به عنوان مدیر هیئت داوران کن ۲۰۱۸ گزینش شده است که پیش از این ۷ سینماگر زن دیگر نیز وقت حضور در راس داوران این مناسبت مهم سینمایی را داشته اند.

به گزارش ایسنا ، «اولیویا دی هاویلند» هنرپیشه بریتانیایی-آمریکایی برنده اسکار نخستین زنی است که در تاریخ جشنواره کن و در سال ۱۹۶۶ در راس هیئت داوران رقابتی این مناسبت سینمایی قرار داده شد و در سال های بعد از آن نیز «سوفیا لورن» (۱۹۶۶)، «اینگرید برگمن» (۱۹۷۳)، «ژان مورو» (۱۹۷۵) و (۱۹۹۵)، «ایزابل آجانی» (۱۹۹۷)، «لیو اولمان» (۲۰۰۱) و «جین کمپیون» (۲۰۱۴) دیگر سینماگران زنی هستند که پیش از «کیت بلانشت» به عنوان مدیر هسئت داوران جشنواره کن گزینش شده است اند.

هشتمین زن در راس هیات داوران کن

*در زیر نگاهی خواهیم داشت به تمام صورت هایی که در طول 7 دهه برگزاری جشنواره کن، ریاست هیئت داوران بخش رقابتی را بر عهده داشته اند:

۲۰۱۷؛ در جشنواره سال گذشته که همزمان با هفتادمین سالگرد جشنواره کن بود، «پدرو آلمادوار» کارگردان اسپانیایی جهت دومین بار ریاست هیئت داوران را بر عهده داشت. وی پیش از این درسال ۱۹۹۲ نیز این مسئولیت را بر عهده داشت. سال گذشته فیلم سوئدی «میدان» به کارگردانی «روبن اوستلوند» برنده نخل طلای عالی ترین فیلم شد.

«کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار استرالیایی در حالی به عنوان مدیر هیئت داوران کن ۲۰۱۸ گزینش شده است که پیش از این ۷ سینماگر زن دیگر نیز وقت حضور در راس داوران ای

۲۰۱۶؛ در جشنواره کن ۲۰۱۶ نوبت به «جورج میلر» سینماگر استرالیایی و خالق سری فیلم های «مکس دیوانه» بود که وقت حضور در جایگاه معتبر ریاست بخش رقابتی کن را تجربه کند. در این سال که نخل طلای عالی ترین فیلم به «من، دنیل بلیک» ساخته تحسین شده است انگلیسی رسید، کتایون شهابی، تهیه کننده ایرانی نیز یکی از داوران بخش رقابتی این مناسبت سینمایی بود. فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی نیز در این دوره از جشنواره برنده دو جایزه عالی ترین فیلمنامه و عالی ترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) شد.

۲۰۱۵؛ در شصت وهشتمین دوره جشنواره فیلم کن جهت نخستین بار نام دو سینماگر را در راس هیئت داوران این مناسبت سینمایی قرار گرفت؛ برادران «کوئن». این دو کارگردان صاحب نام تاکنون ۹ اثر را در جشنواره کن شرکت داده اند و در سال ۱۹۹۱ یک نخل طلا، سال ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ دو جایزه عالی ترین کارگردانی و در سال ۲۰۱۳ جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن را از آن خود کرده اند. در سال ۲۰۱۵ درد نهایت جایزه نخل طلا به «دیپان» ساخته «ژام اودیار» فرانسوی رسید.

۲۰۱۴؛ «جین کمپیون» کارگردان صاحب نام که در تمام ادوار برگزاری جشنواره کن، تنها کارگردان زن برنده نخل طلا محسوب می شود، سال گذشته و در دوره شصت وهفتم بر مسند هیئت داوران بخش رقابتی کن نشست. وی در سال ۱۹۹۲ با فیلم تحسین شده است «پیانو» موفق به دریافت این جایزه شد و در میان چهار کارگردان زنی واقع شده است است که تا کنون توانسته اند نامزد اسکار کارگردانی شوند.

هشتمین زن در راس هیات داوران کن

۲۰۱۳؛ مسئولان برگزاری جشنواره کن در حالی «استیون اسپیلبرگ» کارگردان مشهور هالیوود را به عنوان ریاست هیات داوران شصت و ششمین دوره این مناسبت سینمایی گزینش کردند که وی با وجود کارنامه کاری فوق العاده، در جشنواره کن سابقه درخشانی نداشت و تنها حضورش به سال ۱۹۷۴ با فیلم «شوگرلند اکسپرس» بازمی گردد که نامزد نخل طلا بود و توانست مشترکا جایزه عالی ترین فیلمنامه را به دست آورد.

۲۰۱۲؛ در شصت وپنجمین دوره جشنواره کن «نانی مورتی»، کارگردان مشهور ایتالیایی بر منصب ریاست هیات داوران نشست. این کارگردان باسابقه ایتالیایی حضور چشمگیری در کن داشته؛ به گونه ای که شش بار در بخش رقابتی نامزد نخل طلا بوده و یک بار این جایزه را با فیلم «اتاق پسر» در سال ۲۰۰۱ همراه با جایزه فیپرشی از آن خود کرد. از دیگر افتخارات این کارگردان در کن می توان به جایزه عالی ترین کارگردانی و جایزه کالسکه طلایی سال ۲۰۰۴ اشاره کرد. در این دوره «هانکه» جهت فیلم «عشق» نخل طلا را گرفت.

«کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار استرالیایی در حالی به عنوان مدیر هیئت داوران کن ۲۰۱۸ گزینش شده است که پیش از این ۷ سینماگر زن دیگر نیز وقت حضور در راس داوران ای

۲۰۱۱؛ «رابرت دنیرو»، بازیگر مشهور و پرافتخار هالیوودی در این سال رییس هیات داوران کن بود. وی سابقه چندانی در جشنواره کن نداشت و یک بار با فیلم «راننده تاکسی» در بخش رقابتی حضور داشت. در سالی که دنیرو به عنوان یک صورت مشهور و مطرح بر مسند ریاست هیات داوران کن نشست، «درخت زندگی» ساخته «ترنس مالیک» نخل طلا را به دست آورد.

۲۰۱۰؛ این بار نوبت «تیم برتون»، دیگر کارگردان مشهور هالیوود بود تا در شصت وسومین دوره کن رییس هیات داوران شود. در کارنامه سینمایی این کارگردان تنها یک حضور در بخش رقابتی با فیلم «ادوود» دیده می شود. «عمو بونمی که می تونه خاطرات زندگی گذشته اش را به یاد بیاره» از تایلند عالی ترین فیلم بخش رقابتی معرفی شد.

هشتمین زن در راس هیات داوران کن

۲۰۰۹؛ «ایزابل هوپر»، بازیگر مشهور فرانسوی که دوبار در سال های ۱۹۷۸ و ۲۰۰۱ جهت فیلم های «ویولت» و «معلم پیانو» عالی ترین بازیگر کن شد، رییس هیات داوران جشنواره کن بود که در آخر فیلم «ربان سفید» ساخته میشل هانکه را به عنوان برنده نخل طلا اعلام کرد.

۲۰۰۸؛ «شون پن»، بازیگر و کارگردان هالیوودی در حالی ریاست هیات داوران را برعهده داشت که در سال ۱۹۹۷ با فیلم «او بسیار دوست داشتنی است» جایزه عالی ترین بازیگر مرد را از آن خود کرد و در سال ۲۰۰۱ نیز با فیلم «پیمان» نامزد نخل طلا شد. در این سال فیلم «کلاس» ساخته «لاورنت کانته» نخل طلا را کسب کرد.

۲۰۰۷؛ «استفن فریرز» که سابقه دو نامزدی نخل طلا در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۶ را داشت، رییس هیات داوران کن شد. فیلم «۴ ماه، ۳ هفته و دو روز» ساخته «کریستین مونیگو» نخل طلا را به دست آورد.

۲۰۰۶؛ در پنجاه ونهمین دوره جشنواره کن «وونگ کار وای»، کارگردان موج نو سینمای هنگ کنگ با چهار نامزدی نخل طلا، رییس هیات داوران معرفی شد. وی یک جایزه عالی ترین کارگردانی کن را با فیلم «خوشبخت کنار هم» در کارنامه سینمایی دارد. در این سال فیلم تحسین شده است «بادی که به مرغزار می وزد» به کارگردانی «کن لوچ» موفق به کسب نخل طلا شد.

۲۰۰۵؛ «امیر کاستاریکا» به عنوان یکی از برترین و پرافتخارترین اشخاص تمام ادوار جشنواره کن رییس تیم داوری بخش رقابتی شد. این کارگردان صربستانی در سال ۱۹۸۵ با فیلم «وقتی پدر جهت کار و کاسبی رفته بود» و در سال ۱۹۹۵ با فیلم «زیرزمین» دو جایزه نخل طلا را گرفت. وی سه بار دیگر نیز نامزد نخل طلا شد و یک جایزه عالی ترین کارگردانی (عصر کولی ها) و یک جایزه فیپرشی را نیز کسب کرده هست. در این سال فیلم «بچه» ساخته برادران داردن عالی ترین فیلم معرفی شد.

۲۰۰۴؛ «کوئنتین تارانتینو»، کارگردان موفق هالیوود در پنجاه وهفتمین دوره کن رییس هیات داوران بود. وی در سال ۱۹۹۴ با فیلم «داستان عامه پسند» نخل طلا گرفت و به اوج شهرت رسید. وی دوبار بعد از آن نیز با فیلم های «ضدمرگ» و «حرامزاده های عوضی» نامزد نخل طلا بود. در این سال نخل طلا به فیلم «فارنهایت ۹/۱۱» ساخته مایکل مور رسید.

۲۰۰۳؛ «پاتریس شرو»، بازیگر و کارگردان فرانسوی که سه بار سابقه حضور در بخش رقابتی را داشت، در سال ۱۹۹۴ با فیلم «ملکه ماروت» جایزه هیات داوران را گرفت. فیلم «فیل» ساخته ی معروف «گاس ون سنت» در این سال نخل طلا را گرفت.

۲۰۰۲؛ «دیوید لینچ»، کارگردان مشهور آمریکایی رییس هیات داوران بود. لینچ که با فیلم «در قلب وحشی» در سال ۱۹۹۰ نخل طلای کن را کسب کرد، سه بار دیگر با فیلم های «جاده مالهند» (جایزه عالی ترین کارگردانی) ، «داستان استریت» و «توئین پیکس: با من بر آتش برو» نامزد نخل طلا بوده هست. در این سال فیلم «پیانیست» ساخته رومن پولانسکی جایزه عالی ترین فیلم را گرفت.

۲۰۰۱؛ این بار ریاست هیات داوران کن به یک بازیگر و کارگردان زن رسید؛ «لیو اولمان»، سینماگر نروژی و بازیگر مورد علاقه «اینگمار برگمن» در راس تیم داوری کن قرار گرفت. وی با فیلم «بی ایمان» در سال ۲۰۰۰ نامزد نخل طلا بود. در این سال فیلم «اتاق پسر» ساخته «نانی مورتی» عالی ترین فیلم جشنواره شد.

۲۰۰۰؛ «لوک بسون»، کارگردان مشهور فرانسوی در حالی در این سال رییس هیات داوران شد که در کارنامه سینمایی اش حضور چشمگیری در جشنواره کن دیده نمی شود. «لارس فون تریر» با فیلم «رقصنده در تاریکی» نخل طلا را گرفت.

۱۹۹۹؛ در این سال «دیوید کراننبرگ»، کارگردان مشهور کانادایی در جشنواره کن رییس هیات داوران شد. وی چهار نامزدی نخل طلا، کسب یک کالسکه طلایی و یک جایزه خاص هیات داوران را در افتخارات خود دارد. «رزتا» ساخته برادران داردن نخل طلای کن را به دست آورد.

۱۹۹۸؛ «مارتین اسکورسیزی»، از مشهور ترین و بزرگترین کارگردانان معاصر سینمای دنیا در این سال رییس هیات داوران جشنواره کن بود. وی در سال ۱۹۷۶ با فیلم «راننده تاکسی» موفق به کسب نخل طلا شد و سه بار دیگر نیز در بخش رقابتی حضور داشت. فیلم «پس از ساعت ها» جایزه عالی ترین کارگردانی کن را جهت او به ارمغان آورد. فیلم «ابدیت و یک روز» ساخته «تئو آنجلوپلوس» جایزه نخل طلا را از آن خود کرد.

۱۹۹۷؛ «ایزابل یاسمین آجانی»، بازیگر فرانسوی و برنده چهار جایزه بازیگری سزار، گرچه حضور پررنگی در جشواره کن نداشته، ولی به عنوان رییس هیات داوران جشنواره گزینش شد. در این سال فیلم «طعم گیلاس» ساخته عباس کیارستمی و «مارماهی» ساخته «شوهی ایمامورا» مشترکا نخل طلا را کسب کردند.

۱۹۹۶؛ «فرانسیس فورد کاپولا»، کارگردان صاحب نام هالیوود و خالق «پدرخوانده» ریاست هیات داوران کن را در این سال عهده دار بود. وی دو جایزه نخل طلا با فیلم های «اینک آخرالزمان» (۱۹۷۹) و «مکالمه» (۱۹۷۴)، یک جایزه فیپرشی و یک جایزه کلیسای معنوی را در کارنامه سینمایی خود دارد. در این سال جایزه نخل طلا به فیلم «رازها و دروغ ها» ساخته «مایک لی» رسید.

۱۹۹۵؛ «ژان مورو»، هنرپیشه، خواننده و کارگردان فرانسوی هدایت هیات داوران کن را در این سال در دست داشت. این سینماگر فرانسوی در سال ۱۹۶۰ با فیلم «هفت روز، هفت شب» جایزه عالی ترین بازیگر زن را از آن خود کرد. فیلم «زیرزمین» ساخته «امیر کاستاریکا» موفق به دریافت نخل طلای کن شد.

۱۹۹۴؛ چهل وهفتمین دوره جشنواره کن با ریاست «کلینت ایست وود»، کارگردان و بازیگر مشهور آمریکایی در هیات داوران همراه بود. وی با یک نخل طلا جهت «رودخانه مرموز» (۲۰۰۳) و چهار حضور در بخش رقابتی و یک نخل طلای افتخاری کارنامه درخشانی در جشنواره کن دارد. در این سال فیلم «داستان عامه پسند» ساخته «کوئنتین تارانتینو» جایزه عالی ترین فیلم را کسب کرد.

۱۹۹۳؛ «لوئیس مال»، کارگردان مشهور سینمای فرانسه که نخل طلای کن را با فیلم «دنیای خاموش» در سال ۱۹۵۶ کسب کرد، رییس هیات داوران معرفی شد. از دیگر افتخارات او در کن می توان به سه نامزدی نخل طلا با فیلم های «کودک زیبا»(۱۹۷۸)، «زمزمه قلب»(۱۹۷۱) و «کلکته»(۱۹۶۹) اشاره کرد. جایزه نخل طلا مشترکا به «وداع با محبوبم» ساخته «چن کایگه» و «پیانو» ساخته «جین کمپیون» اعطا شد. «عباس کیارستمی»، کارگردان مشهور ایرانی یکی از اعضای هیات داوران بود.

۱۹۹۲؛ «ژرار دپاردیو»، بازیگر مشهور فرانسوی که اخیرا تابعیت روس گرفته در این سال رییس هیات داوران کن شد؛ در حالی که دو سال پیش از آن جهت فیلم «سیرانو دوبرژاک» جایزه عالی ترین بازیگر مرد را از کن گرفته بود. فیلم «بهترین نیات» ساخته «بیل آگوست» جایزه نخل طلا را دریافت کرد.

۱۹۹۱؛ «رومن پولانسکی»، کارگردان، نویسنده و بازیگر مشهور هالیوود که امسال با «ونوس در پوست خز» یکی از نامزدهای نخل طلا هست، در سال ۱۹۹۱ بر مسند ریاست داوران کن نشست. وی در سال ۲۰۰۲ موفق به کسب نخل طلا با فیلم «پیانیست» شد، در حالی که پیش از آن نیز با فیلم «مستاجر» در سال ۱۹۷۶ در بخش رقابتی حضور داشت. فیلم «بارتون فینک» ساخته «برادران کوئن» نخل طلای این سال را کسب کرد.

۱۹۹۰؛ در این سال نوبت به صورت مشهور سینمای ایتالیا «برناردو برتولوچی» رسید تا ریاست هیات داوران کن را به عهده بگیرد. این کارگردان مشهور دو نامزدی نخل طلا با فیلم های «زیبایی ربوده شده» (۱۹۹۶) و «تراژدی یک مرد مضحک» (۱۹۸۱) کسب کرده و یک جایزه نخل طلای افتخاری را نیز دریافت کرد. در این سال فیلم «در قلب وحشی» ساخته «دیوید لینچ» موفق به دریافت نخل طلای کن شد.

۱۹۸۹؛ «ویم وندرس» از اشخاص مطرح تمام ادوار جشنواره کن است که در سال ۱۹۸۹ رییس هیات داوران بود. وی علاوه بر کسب نخل طلا در سال ۱۹۸۴ با فیلم «پاریس تگزاس»، ۸بار دیگر با فیلم های چون «پادشاهان جاده»، «دوست آمریکایی»، «همت»، «بهشت بر فراز برلین»، «بسیار دور، چنین نزدیک»، «پایان خشونت» و «فیلمبرداری در پالرمو» نامزد نخل طلا بود. یک جایزه خاص هیات داوران، جایزه عالی ترین کارگردانی، دو جایزه فیپرشی و کلیسای معنوی از افتخارات وندرس در کن هستند. در این سال فیلم «جنسیت، دروغ ها و نوار ویدئو» ساخته «استیون سودربرگ» جایزه نخل طلا را گرفت.

۱۹۸۸؛ ریاست هیات داوران چهل ویکمین دوره جشنواره کن به «اتوره اسکولا»، کارگردان و فیلمنامه نوس مطرح ایتالیایی رسید که هشت بار در جمع نامزدهای نخل طلا حضور داشته هست. وی جایزه عالی ترین کارگردانی با فیلم «زشت، کثیف، بد» (۱۹۷۶) و یک جایزه عالی ترین فیلمنامه با فیلم «تراس» (۱۹۸۰) را از کن کسب کرد. وی آخرین بار با فیلم «شکوه» در سال (۱۹۸۹) نامزد نخل طلا بود. در این سال فیلم «پله فاتح» ساخته «بیل آگوست» عالی ترین فیلم بخش رقابتی را گرفت.

۱۹۸۷؛ «ایو مونتان»، بازیگر فرانسوی در این سال رییس هیات داوران کن شد تا مهمترین دستاورد زندگی هنری اش رقم بخورد. فیلم «زیر خورشید شیطان» ساخته «موریس پیاله» عالی ترین اثر بخش رقابتی گزینش شد.

۱۹۸۶؛ «سیدنی پولاک»، کارگردان صاحب نام آمریکایی چهار سال بعد از کسب جایزه اسکار ریاست هیات داوران کن را به عهده گرفت. این کارگردان فقید در سال ۱۹۷۲ با فیلم «جرمی جانسون» نامزد نخل طلا بود. در این سال فیلم «ماموریت مذهبی» ساخته «رولند جافه» موفق به کسب نخل طلا شد.

۱۹۸۵؛ یکی از معروفترین عنصرهای موج نو سینمای جمهوری چک «میلوش فورمن» بر مسند ریاست هیات داوران کن نشست. این کارگردان برنده دو جایزه اسکار، در سال ۱۹۷۱ با فیلم «جهش» نامزد نخل طلا شد که البته جایزه خاص هیات داوران را گرفت. فیلم «وقتی بابا جهت کار و کاسبی رفته بود» به کارگردانی «امیر کاستاریکا» جایزه نخل طلای این دوره را دریافت کرد.

۱۹۸۴؛ «درک بوگارد»، بازیگر انگلیسی در حالی رییس هیات داوران معرفی شد که سابقه چندانی در این جشنواره سینمایی نداشت. در آخر این دوره فیلم «پاریس تگزاس» ساخته «ویم وندرس» نخل طلا گرفت.

۱۹۸۳؛ در این سال «ویلیام استیرن»، رمان نویس آمریکایی و برنده جایزه «پولیتزر» به عنوان صورت ای نه چندان سینمایی و از دنیای ادبیات بر مسند ریاست هیات داوران نشست. فیلم «ترانه غم انگیزی از نارایاما» ساخته «شوهی ایمامورا» جایزه نخل طلا را دریافت کرد.

۱۹۸۲؛ «جورجیو استرلر»، کارگردان ایتالیایی نه چندان مشهور تئاتر و اپرا سکان هدایت هیات داوران کن را برعهده داشت. در این سال فیلم «گمشده» ساخته «کاستا گاوراس» و «راه» ساخته «ییلماز گونی» نخل طلا را مشترکا دریافت کردند.

۱۹۸۱؛ «ژاک دری»، کارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی که زیاد جهت ساخت فیلم های جنایی شهرت دارد به عنوان رییس هیات داوران برگزیده شد. مهمترین دستاورد سینمایی وی حضور در جشنواره کن بود. «آندری وایدا» با فیلم «مرد آهنین» نخل طلا را دریافت کرد.

۱۹۸۰؛ در سی وسومین دوره جشنواره کن «کرک داگلاس»، بازیگر و تهیه کننده مشهور آمریکایی بر مسند ریاست هیات داوران نشست. وی موفقیت قابل ملاحظه ای در کن به دست نیاورده بود. فیلم های «All That Jazz» ساخته «باب فاسی» و «کاگه موشه» به کارگردانی «آکی را کوروساوا» نخل طلا را تصاحب کردند.

۱۹۷۹؛ «فرانسوا ساگان»، رمان نویس و نمایشنامه نویس فرانسوی رییس هدایت هیات داوران معتبرترین مناسبت سینمایی دنیای شد تا علی رغم سایر جشنواره های سینمایی، یک نویسنده این مسئولیت را برعهده بگیرد. فیلم «اینک آخرالزمان» ساخته «فرانسیس فورد کوپولا» و «طبل حلبی» ساخته «فولکر شلوندورف» در آخر این دوره نخل طلا را دریافت کردند.

۱۹۷۸؛ «الن پاکولا»، سینماگر آمریکایی بر صندلی ریاست هیات داوران کن نشست. فیلم «درخت چوب صندل» به کارگردانی «ارمانو اولمی» نخل طلا را دریافت کرد.

۱۹۷۷؛ «روبرتو روسلینی»، کارگردان صاحب نام ایتالیایی که از او به عنوان “پدرخوانده موج نوی سینمای فرانسه” یاد می شود، در این سال ریاست هیات داوران کن را عهده دار بود. وی پیش از این و در سال ۱۹۴۶ با فیلم «رم شهر بی دفاع» موفق شده است بود جایزه بزرگ هیات داوران کن را بگیرد.

۱۹۷۶؛ «تنسی ویلیامز»، نویسنده شهیر آمریکایی در این دوره مدیر هیات داوران کن بود که در آخر فیلم «راننده تاکسی» ساخته «مارتین اسکورسیزی» نخل طلا را دریافت کرد.

۱۹۷۵؛ «ژان مورو»، کارگردان، بازیگر و فیلمنامه نویس فرانسوی درحالی مدیر هیات داوران شد که در کارنامه سینمایی اش یک نخل طلای افتخاری و یک جایزه عالی ترین بازیگری زن دیده می شود. در این سال فیلم «گزارش سال های آتش زیر خاکستر» ساخته «محمد لخدر حمینه» عالی ترین اثر بخش رقابتی شد.

۱۹۷۴؛ «رنه کلر»، فیلمساز برجسته فرانسوی از سوی مسئولان جشنواره کن به عنوان مدیر هیات داوران گزینش شد. «مکالمه» ساخته «فرانسیس فورد کاپولا» عالی ترین فیلم معرفی شد.

۱۹۷۳؛ «اینگرید برگمن»، ستاره درخشان دهه ۴۰ هالیوود و برنده سه جایزه اسکار بازیگری رییس هیات داوران کن بود. جایزه نخل طلا مشترکا به «مترسک» ساخته جری شاتزبرگ و «مزدور» ساخته آلن بریجز رسید.

۱۹۷۲؛ «جوزف لوزی»، کارگردان آمریکایی که دو نخل طلا با فیلم های «تصادف» و «واسطه» داشت و همچنین دو بار نیز در بخش رقابتی نامزد نخل طلا بود، رییس هیات داوران کن شد. «طبقه کارگر به بهشت می رود» ساخته الیو پتری عالی ترین فیلم بخش رقابتی شد.

۱۹۷۱؛ «میشله مورگان»، بازیگر فرانسوی به عنوان رییس هیات داوران گزینش شد. فیلم «واسطه» ساخته جوزف لوزی نخل طلا را کسب کرد.

۱۹۷۰؛ «میگل آنخل آستوریاس»، شاعر و نویسنده اهل گواتمالا به عنوان یکی دیگر از اشخاص ادبی رییس جشنواره کن شد. فیلم معروف «MASH» ساخته رابرت آلتمن نخل طلا را گرفت.

۱۹۶۹؛ «لوچیانو ویسکونتی»، کارگردان بنام ایتالیایی در این سال رییس هیات داوران شد. وی دوبار با فیلم های «مرگ در ونیز» (۱۹۷۱) و «یوزپلنگ» (۱۹۶۳) نامزد نخل طلا شد و توانست با فیلم «یوزپلنگ» نخل طلا را از آن خود کند. همچنین وی جهت این فیلم جایزه بیست وپنجمین سالگرد تاسیس جشنواره کن را گرفت. جایزه نخل طلا به «اگر …» ساخته لیندسی اندرسون رسید.

از سال ۱۹۶۸ تا نخستین سال برگزاری جشنواره کن در سال ۱۹۴۶ نیز به ترتیب اشخاص هنری چون «آندره چاسمن» (۱۹۶۶۸)، «الساندرو بلاستی» (۱۹۶۷)، «سوفیا لورن» (۱۹۶۶)، «اولیویا دو هاویلاند» (۱۹۶۵)، «فریتز لانگ» (۱۹۶۴)، «آرماند سالاکرو» (۱۹۶۳)، «تتسورو فروکاکی» (۱۹۶۲)، «ژان جیونو» (۱۹۶۱)، «جورج سیمنون» (۱۹۶۰)، «مارسل آکارد» (۱۹۵۸/۱۹۵۹)، «آندره مائوریس» (۱۹۵۷)، «موریس لمن» (۱۹۵۶)، «مارسل پانول» (۱۹۵۵)، «ژان کوکتو» (۱۹۵۴/۱۹۵۳)، «موریس جنوا» (۱۹۵۲)، «آندره موریس» (۱۹۵۱) و «جورج هویسمن» جهت سال های (۱۹۴۹/۱۹۴۷/۱۹۴۶) ریاست هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم کن را برعهده داشتند.

*عباس کیارستمی کارگردان مشهور ایرانی در عرصه بین المللی در سال ۱۹۹۳، لیلا حاتمی در سال ۲۰۱۴ و کتایون شهابی نیز در سال ۲۰۱۶، سینماگران ایرانی هستند که تاکنون در میان اعضای هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره کن حضور داشته اند.

هفتدویکمین جشنواره فیلم کن با حضور «کیت بلانشت» در راس هیئت داوران بخش رقابتی، از تاریخ 8 تا 19 می (18 تا 29 اردیبهشت) در فرانسه برگزار می شود.

واژه های کلیدی: جایزه | داوران | بازیگر | بازیگری | جشنواره | سینمایی | کارگردان | کارگردانی | کارگردان زن | جشنواره فیلم | جشنواره بین المللی فیلم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog