ارزش تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت

ارزش: تاریخ خواندن امام موسی کاظم شهادت امامت شیعه

گت بلاگز استان ها مهمترین و مهم ترین دلایل وقوع سیل در آذربایجان شرقی چیست؟

براساس شواهد موجود از پدیده سیلاب به علت وقوع بسیار زیاد و هر سال خود، می‌توان به عنوان مهیب‌ترین بلای طبیعی در این استان یاد کرد.

مهمترین و مهم ترین دلایل وقوع سیل در آذربایجان شرقی چیست؟

به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان،ایران و به تبع آن استان آذربایجان شرقی یکی از اتفاق خیزترین نقاط دنیا به شمار می رود و همه ساله در اثر وقوع حوادث غیرمترقبه ای چون سیل، زلزله و …. خسارات جانی و مالی بی شماری به خود می بیند.
در این میان و براساس شواهد موجود از پدیده سیلاب به علت وقوع بسیار زیاد و هر سال خود، می توان به عنوان مهیب ترین بلای طبیعی در این استان یاد کرد.

عبارات مهم : رودخانه

به طوری که در 18 سال اخیر بالغ بر 338 مورد سیل در سطح استان از طرف شرکت آب منطقه ای به ثبت رسیده که اغلب آنها خسارات زیادی به بار آورده اند.
کارشناسان با اعتقاد به اینکه نقش عوامل انسانی در وقوع پدیده سیل بسیار زیاد از عوامل طبیعی است می گویند: گسترش بی رویه شهرنشینی، ساخت و سازهای بی رویه و غیراصولی بناها، زیاد کردن میزان دخل و تصرف در حریم رودخانه ها، اوج رفتن حجم چرای بیش از حد مجاز مراتع و… از جمله علل مهم زیاد کردن آمار وقوع سیل در استان آذربایجان شرقی است.
اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تاثیر دخالت انسان در زیاد کردن خطرات و خسارات ناشی از سیل افزود: در شهر تبریز و سایر شهرستان های استان در اثر مرور وقت و عدم بارندگی، در مسیل ها و گذر رودخانه های فصلی ساخت و سازهایی صورت گرفته و طبق برآوردی که جهت هزینه این مسیرگشایی انجام گرفت با توجه به مجوزهایی که صادر و حق و حقوقی که جهت مردم ایجاد شده است رقم بسیار بالایی است.
وی با بیان اینکه باید از هر بلایی که اتفاق می افتد حداکثر استفاده جهت برطرف معایب و پیشگیری از حوادث مشابه بهره برد، افزود: شاید سال گذشته جو عمومی جامعه و افکار عمومی تا این حد نسبت به دخل و تصرف مسیل های رودخانه و معابر طبیعی رودخانه آماده نبود و اگر سال گذشته مسیرگشایی را شروع می کردیم با مقاومت های بیشتری مواجه می شدیم.
استاندار آذربایجان شرقی بر لزوم بازبینی در احکام صادره به وسیله اداره کل راه و شهرسازی نسبت به ساخت و ساز در مسیل رودخانه ها تاکید کرد و گفت: باید ساخت و سازهایی که بر اساس نظر کارشناسی غیراصولی و غیرفنی هستند هرچه سریعتر قلع و قمع شود.
جبارزاده تاکید کرد: در این رابطه باید شرکت آب منطقه ای مسیرهای رودخانه ها را بازگشایی کند و با توجه به حق و حقوق قانونی و غیرقانونی اشخاص همه دستگاه های اجرایی موظف هستند با آب منطقه ای همکاری کنند؛ ضمن اینکه دستگاه قضایی آماده همکاری با آب منطقه ای در اجرای این ماموریت خواهد بود.
وی یادآور شد: هر فردی مجوز عبور غیراصولی می دهد باید امروز پاسخگوی تبعات دردناک آن باشد؛ هر چند که امروز دیگر مسئولیتی نداشته باشد ولی در روز قیامت باید پاسخگوی اعمال خود در پیشگاه خداوند باشد.
جبارزاده بیان داشت: بالغ بر 9 هزار واحد مسکونی در مسیل ها احداث شده؛ بنابراین مسیرگشایی وقت بر خواهد بود و نیاز به طی پروسه حقوقی دارد؛ با این حال جان هر شهروند آذربایجانی عزیز است و ما با تمام قدرت با متجاوزین به حریم رودخانه ها و مسیل ها برخورد می کنیم.
این مسوول در ادامه تصریح کرد: هر چند اداره کل هواشناسی نهایت تلاش خود را جهت اطلاع رسانی به روز انجام میدهد، ولی امروز آینده نگری های این اداره کل جهت پیشگیری از حوادث و مدیریت مناسب آنها کافی نیست و باید تجهیزات اداره کل هواشناسی بروزرسانی شود.
جبارزاده تاکید کرد: مورد نیاز است روستاهایی که در آنها ساخت و ساز غیرمجاز و تصرف بسترها صورت گرفته شناسایی شده است و بلافاصله ستاد مدیریت بحران عملیات بازگشایی را در این مناطق انجام دهد.
محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز با تایید نقش نیروی انسانی در زیاد کردن میزان خسارات ناشی از وقوع سیل افزود:با توجه به اینکه معمولا در مسیر سیلاب ها و رودخانه ها دست اندازی می کنیم خسارات سیل زیاد کردن می یابد؛ طوریکه امسال 23 مورد سیلاب داشتیم که نشان از زیاد کردن سیلاب ها دارد.
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه اگر تغییرات اقلیمی باعث شده است بارندگی ها لحظه ای و نقطه ای باشند و مورد نیاز است در پیش گویی ها و آینده نگری ها از تکنولوژی هایی استفاده شود که حوادث لحظه ای و نقطه ای را گزارش دهند؛ افزود: اگر آینده نگری نقطه ای سیل در عجب شیر اتفاق می افتاد خسارات این سیل حداقل بود که متاسفانه امکان پذیر نبود.
این مسئول متذکر شد: 37.7 درصد خسارات سیل مربوط به سازه های غیرفنی، 60 درصد به علت تصرف حریم های سیل است و تنها 4 درصد عوامل طبیعی موجب خسارت می شود آیا که در طول تاریخ سیل همواره مسیر خود را بازمی یابد ولی ساخت و سازهای غیرفنی و تصرف بستر موجب خسارات می شود.
پورمهدی ابراز داشت: هرچند میزان اعتبارات محدود است ولی به عنوان دستگاه اجرایی تلاش می کنیم همواره آماده و مجهز جهت مدیریت بحران باشیم و در راه آزادسازی مسیل ها با هیچ کس تسامح و رودربایستی نداریم و با جدیت در جهت کم کردن خسارات بلایای طبیعی اقدام می کنیم.
**مهم ترین علل بروز حوادث ناگهانی سیل
مجتبی جلیل زاده معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان با اشاره به نقش عوامل انسانی در بروز اتفاق سیل می گوید: کم کردن پوشش گیاهی محدوده های منابع طبیعی، به خصوص در سرشاخه های رودخانه ها و مسیل های استان در اثر خشکسالی های پی درپی و چرای دام در این محدوده ها جهت تأمین پروتئین را می توان از بااهمیت ترین علل بروز حوادث ناگهانی سیل عنوان کرد.
وی افزود: همچنین احداث سازه های غیراصولی و غیرفنی روی رودخانه ها و مسیل ها از جمله پل ها، تصرفات در بستر و یا مجاورت رودخانه ها و مسیل ها به وسیله بعضی افراد سودجو، به خصوص در مسیل ها و رودخانه هایی که آب دائم ندارند یکی دیگر از علل بروز سیل به وسیله عوامل انسانی هست. عدم اطلاع رسانی مستمر مردم به وسیله رسانه های ملی (روزنامه ها و رسانه های صوتی و تصویری) از جمله ساخت فیلم – سریال و نبود برنامه های مدون از این دست در رسانه های عمومی یکی دیگر از عوامل انسانی در بروز حوادث تلخ حتی در سیلاب های کوچک است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی راجع به کارها پیشگیرانه این شرکت می گوید: ساماندهی اضطراری رودخانه و مسیل در مناطق اتفاق خیز یکی از کارها شرکت جهت پیشگیری از وقوع سیل است و در این رابطه از حدود 25 هزار کیلومتر رودخانه و مسیل شناسایی شده است در استان آذربایجان شرقی، حدود 7 هزار کیلومتر آن نقشه برداری شده است و نقشه های آن قابل دسترسی اند.
وی با اشاره به این که در مقوله مهندسی رودخانه نسبت به تمام استان های کشور موفق تر عمل کرده ایم افزود: ابتدائی ترین عمل جهت مهندسی رودخانه، تعیین میزان حد بستر و حریم و آشنایی میزان و حدود رودخانه است که در استان آذربایجان شرقی این عمل به مراتب بیش از تمام استان های کشور انجام شده است و استان آذربایجان شرقی در این خصوص رتبه اول را داراست.
جلیل زاده خاطرنشان کرد: در بحث شناسایی محل های خطرپذیر، این استان با پایش کامل رودخانه ها و مسیل ها، حدود 2500 کیلومتر را شناسایی نموده و با توجه به درجه بندی از بابت خطرآفرین بودن منطقه، محل و مسیل و یا رودخانه نسبت به بازگشائی حدود 930 کیلومتر اقدام کرده و این بازگشایی همچنان ادامه دارد.
البته این میزان بازگشایی جدای از بازگشائی های موردی و تخریب سازه های موجود در بستر است که سالیانه ده ها مورد از آن ها تخریب می شوند.
وی با اشاره به اینکه مجوز هرگونه فعالیتی که در حریم رودخانه و بستر رودخانه صورت می گیرد به وسیله شرکت آب منطقه ای صادر می شود، افزود: وظیفه شرکت پیشگیری از خسارات ناشی از سیل بوده و درصورتی که مجرای تخلیه سیل که بستر رودخانه ها، مسیل ها و آبراهه هاست لایروبی و ساماندهی شده است و بدون دخل و تصرف باز باشد، هنگام وقوع سیلاب، آب به آسانی در آن مجراها جریان یافته و باعث تغذیه چاه ها، قنوات، چشمه ها، مزارع و… می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی در ادامه لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه و هدایت این آب ها به دریاچه مذکور را یکی از اهداف شرکت بیان کرد و گفت: به منظور پیشگیری از وقوع خسارات احتمالی ناشی از سیل که هرسال گریبان گیر استان ماست لایروبی بعضی از رودخانه های مهم و اتفاق خیز استان چون آجی چای – قلعه چای و قوری چای عجب شیر و گنبرچای آذرشهر را با در نظر گرفتن اولویتشان لایروبی کردیم و آب آنها را به دریاچه ارومیه انتقال دادیم.
جلیل زاده افزود: این اقدام باعث شد میزان خسارات سیل اخیر با دبی 105 میلیون متر مکعب در ثانیه بسیار کمتر از خسارت سیل سال 93 با دبی 35 میلیون مترمکعب در ثانیه شود و اگر آزادسازی و احیای دریاچه ارومیه از اولویت های کاری ما در یکی دو سال اخیر نبود به یقین باید شاهد وقوع خسارات جانی و مالی بیشتری در مناطق عجب شیر و آذرشهر می شدیم.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان ادامه داد: همچنین آبگیری سد کلقان بستان آباد یکی دیگر از مواردی بود که مانع وقوع اتفاق بزرگ دیگر در سیل اخیر شد. چراکه اگر آبگیری صورت نمی گرفت حدود 30 تا 35 روستای پایین دست این شهرستان به طورکلی از بین می رفت.
وی در ادامه به تأثیر سیل بند در کم کردن خسارات ناشی از سیل اشاره کرد و گفت: احداث اصولی و فنی سیل بند که با مجوز شرکت آب ساخته می شود در شهرها بر عهده شهرداری و در روستاها وظیفه بنیاد مسکن است و این دو نهاد باید نهایت تلاش خود را در ساخت سازه های اصولی و فنی بکار ببرند چراکه اگر این سازه ها اصولی احداث نشوند نه تنها در مواقع بحرانی نخواهند توانست جلوی خسارات ناشی از وقوع سیل را بگیرند بلکه میزان خسارت را چند برابر خواهند کرد.
کارشناسان معتقدند: سیلاب های رودخانه اغلب ناشی از بارش های شدیدی است که در بعضی موارد همراه با ذوب برف می باشد. سیلابی که بدون پیش هشدار یا پیش هشدار کمی در رودخانه جاری شود تند سیل نامیده می شود و تلفات جانی این تند سیلاب ها که در حوزه های کوچک به وقوع می پیوندند عموماً زیاد از تلفات جانی سیلابهای رودخانه های بزرگ می باشند و نمونه بارز آن را آخرهای ماه گذشته در روستای چنار شهرستان عجب شیر شاهد بودیم.
**راه اندازی سیستم هشدار سیل
جلیل زاده معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان در خصوص راه اندازی سیستم هشدار سیل اظهار داشت: با تأمین مقدار محدودی از اعتبارات در این بخش، قسمتی از این سیستم در سرشاخه های قزل اوزن پیاده سازی شده است است و در مرحله بهره برداری آزمایشی است.
اگر این سیستم ها در رودخانه های خطر سازو با تکنولوژی روز پیاده سازی شوند، مراکز جمعیتی پائین دست از خطرات جانی در امان بوده و همچنین مسئولین قادر خواهند بود حداکثر بهره برداری مورد نیاز جهت کم کردن خطرات مالی را نیز در پائین دست حوضه های آبریز به عمل آورند. در صورت زیاد کردن اعتبارات مربوطه، جهت رودخانه های بزرگ و طولانی قابل پیاده سازی است.
وی یادآور شد: البته این سیستم در حوضه هایی مانند روستای چنار که محل سکونت چسبیده به حوضه آبریز بسیار کوچک است کارایی نخواهد داشت.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان در ادامه به بعضی توصیه های ایمنی جهت کم کردن خسارات ناشی از سیل اشاره کرد و گفت: شهروندان باید اخطارهای هوا را جدی گرفته و به هنگام بارندگی هرچند ناچیز به هیچ وجه به مسیل ها و رودخانه ها نزدیک نشوند.
همچنین هرچند شرکت آب منطقه ای با هرگونه دخل و تصرف در بستر رودخانه ها و مسیل ها برخورد می کند ولی مردم باید خودشان به این عنوان آگاهی داشته باشند، دخل و تصرف در بستر رودخانه ها در نهایت به ضرر خودشان تمام می شود.
چرا که شاید در کوتاه مدت اتفاقی برایشان نیفتد و حتی با تصرف بستر رودخانه ها دچار مشکلی نشوند ولی این علت نمی شود در مسیلی شاهد وقوع سیلاب نشویم.
وی از تمام دستگاه های اجرایی استان از جمله شهرداری ها، بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، خطوط ریلی و… درخواست کرد به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی ناشی از وقوع سیل هرگونه احداث سازه های تقاطعی با رودخانه ها و مسیل ها با انجام مطالعات مورد نیاز و اخذ مجوز از شرکت آب منطقه ای صورت گیرد و آمادگی این شرکت جهت هرگونه همکاری با دستگاه های مسئول را اعلام کرد.
منبع :فارس
انتهای پیام/و

واژه های کلیدی: رودخانه | رودخانه | آذربایجان | آذربایجان | دلایل وقوع سیلاب | نقاط اتفاق خیز | جاری شدن سیل | عوامل انسانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog